Макіївка: Трішки історії

2017-03-02

Назва Макіївка насамперед асоціюється з двома складовими складовими цього міста: вугіллям і металом. На початку 1970-х років в 14-ти шахтах Макіївки добувалось більше вугілля, ніж у Португалії, Бельгії, Італії та Іспанії разом узятих. Саме метал і вугілля перетворили невелику слободу в справжнього індустріального гіганта. У Макіївці працювали видатні гірські інженери Федорович, Левицький, з-під Макіївки родом «батько російської кінематографа» Ханжонков, під Макіївкою здобув ряд блискучих перемог герой Дона - Ченців. Даний список можна продовжувати і продовжувати.

Місто обласного підпорядкування Макіївка розташоване біля залізничної станції Макіївка, поблизу каналу Сіверський Донець - Донбас в 13 км від Донецька, пов`язане залізними та автодорогами з Донецьком, Харцизьком, Іловайськом, Криничним, Ясинуватою. Через Макіївку проходить траса Донецьк-Ростов. Макіївськоій міськраді підпорядковані:

  • Войковска;
  • Грузько-Зорянська;
  • Криничанська;
  • Нижньокринська;
  • Пролетарська;
  • Холоднобалківська;
  • та Ясинівська сільради.

До 1917 року ці землі входили до складу Макіївської волості Таганрозького (раніше Міуського) округу Області Війська Донського. До складу сучасної Макіївки увійшли слобода Макіївка (і утворене поруч селище Дмитрієвське), селища Калиновське (Кошари), Григорівське, які належали родині Іловайських, селища Грузько-Зорянське, Грузько-Ломовске, Ханжонковське, які належали Зорянському, Ломову і Ханжонковим (пізніше князю Долгорукому), селища Мар`ївка, Катеринівка (Зелене Поле).

Ці землі історики називали «Диким полем». Жили тут і скіфи, і сармати, і алани, і хазари. У XVI-ХVII ст ці землі стали козацькими. Територія, де зараз розташовані Макіївка і Донецьк були постійним предметом спору запорізьких і донських козаків. Для припинення спору знадобилося втручання уряду. Указом Сенату від 30 квітня 1746 року затверджена межа між Запорізьким і Донським військами. Кордон пройшов, зокрема, по річці Кальміус, яка ділить місто Донецьк майже на рівні частини. Три сучасних міських райони лежать на колишніх землях Макіївської волості Області Війська Донського.

У 1834 році територія Війська Донського була розділена на округи. Слобода Макіївка увійшла до складу Першого Міуського округу (через деякий час округ був розширений). На момент утворення округу в ньому не було жодної козачої станиці. Він складався з слобід, селищ і хуторів. До слобід відносили поселення, що мають церкви, до селищ - населені пункти без церков, з числом дворів більше 10, до хуторів відносили населені пункти з числом дворів менше 10. На кінець XIX століття в перейменованому з Міуського Таганрозькому окрузі була одна станиця - Новомиколаївська (нині Новоазовськ).

Джерело: http://uzinform.com.ua/.



Больше новостей читайте в печатной версии "Макеевского рабочего".

Газета выходит раз в неделю по пятницам.

Купить газету можно в киосках "Союзпечать", а также выписать в редакции.

Стоимость подписки на месяц (с программой ТВ) - 12,40 грн. или 25 рублей.


a1